Схід і Захід разом? Чи можна малими кроками здолати бар’єри в наших головах? (блог Галини ЛИТВИН))

Днями на Львівщину завітали делегації Луганщини, Донеччини та Івано-Франківщини. Це перший у 2020 році спільний захід у рамках програми «Змінимо країну разом», яка починаючи з 2017 року втілюється у співпраці Львівської обласної ради, Львівської обласної державної адміністрації, Луганської обласної державної адміністрації – військово-цивільної адміністрації та Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати – Україна». У грудні 2019 року до ініціативи доєдналися Донецька та Івано-Франківська області, спільно підписавши меморандум, що має на меті долати стереотипи та розбудовувати загальноукраїнську солідарність від Донбасу до Карпат.

Що таке програма «Змінимо країну разом» і що її ініціатори мать на меті? Окремі несистемні заходи, зустрічі, які почалися з волонтерської робити як відповіді на виклики російсько-української війни, переросли в системну співпрацю Львівщини і Луганщини, яка у 2018 та 2019 році вилилась у безпрецедентні для України і не лише конкурси освітніх, медійних та культурних обмінів між закладами областей, спільні проекти, підтримані державним бюджетом України в рамках Програми підтримки секторальної політики – підтримка регіональної політики України, стабільні партнерства органів місцевого самоврядування.

За два крайні роки найбільш відчутними для Львівщини і Луганщини стали спільні проекти освітніх, культурних і медійних обмінів, які фінансуються за кошти обласних бюджетів та адмініструються Асоціацією «Єврорегіон Карпати – Україна». Упродовж 2018-2019 років підтримано 38 проектів освітніх обмінів на загальну суму 1 645 900 грн, 24 проекти культурних обмінів бюджетом 1 000 000 грн та 10 медійних проектів на суму 957 300 грн. Загалом профінансовано 392 заходи, понад 1200  мешканців Львівщини отримали змогу побачити Луганщину (практично аналогічні цифри і показники маємо і в Луганській області).

Чому саме ці три напрямки підтримуються коштами платників податків Львівщини та Луганщини? Переконані, що набагато легше формувати цінності загальноукраїнської солідарності і порозуміння у підростаючого покоління, тому з’явилася освіта. Демонстрація культурної спадщини допомагає зрозуміти, що нас єднає значно більше, ніж про це чути з проросійських медіа на Сході, тому в пріоритеті культурні заходи. Ну і в епоху інформаційної війни дуже важливо продукувати якісний медійний продукт, який показує успіхи співпраці, звідси і підтримка спільних медійних проектів.

Тішить, що наприкінці 2019 року Уряд не лише побачив нас, але і на державному рівні передбачив 500 мільйонів гривень для реалізації програми обміну для молоді між містами та регіонами для того, аби стимулювати мобільність населення. З нетерпінням чекаємо від Міністерства молоді та спорту України на прозорі конкурсні механізми реалізації програми.

Надзвичайно приємно, що потуги Львівщини та Луганщини взялися посилювати Донецька та Івано-Франківська області, розширюючи географію «адвокатів подолання стереотипів». Чи важливо це робити? Так, і не лише в Україні.

Карти виборчих преференцій демонструють, як вдало використовують різниці між різними регіонами країн усі, хто бореться за владу. Результат зазвичай невтішний, перемагають популісти, які на цих різницях спекулюють, і тенденція до поляризації посилюється. Саме тому описані кроки на регіональному та національному рівнях, спрямовані на подолання стереотипів, розбудову порозуміння і солідарності, у довгостроковій перспективі мають сформувати здорове ядро цілісної у всіх сенсах держави, мешканці якої поділяють єдині цінності. Саме в єдності наша сила. Тому і малими кроками, невеликими проектами важливо «лупати сю скалу», розуміти, що протиріччя між регіонами роздуваються ззовні, і лише спільними зусиллями, долаючи стереотипи в наших головах нам вдасться як подолати зовнішнього ворога, так і збудувати успішну державу.