З нагоди Міжнародного дня птахів розповідаємо про особливості та унікальний спів деяких пернатих

Сьогодні відзначають Міжнародний день птахів. Саме 1 квітня 1906 року підписали Міжнародну конвенцію з охорони птахів. Такі дати є вкрай важливими, адже вкотре привертають увагу до проблеми збереження пташиного світу, яка торкає усіх, не залежно від країни чи континенту.

Тож з нагоди свята пернатих, Асоціація «Єврорегіон Карпати – Україна» підготувала цікаву інформацію про птахів, які прилітають та гніздяться біля річок Сян та Стрвяж. Ексклюзивний матеріал про особливості цих птахів, а також записи їх неймовірних співів підготовлено в рамках проєкту «Звуки природи. SlowRivers – практичний пакет», зокрема для розробки онлайн-мультимедійного довідника зі звуками природи.

У цьому довіднику Ви дізнаєтесь про те, як співають, наприклад, круки. Цікаво, що вони мають у своєму репертуарі багато звуків, схильні повторювати за іншими дії та звуки, а при тісному спілкуванні з людиною здатні імітувати навіть людську мову . А ще зможете насолодитись дзвінким співом вівсянки, яка переходить у вібруюче дзижчання, чи, наприклад, почути короткі скрики та неголосний клекіт очеретяного луня.

Щоб дізнатись більше про особливості життя цих та інших птахів – дивіться фото, у описах багато цінної інформації.

 • Крук
  Крук – близький родич сірої ворони та грака. Часто його плутають із останнім через чорне забарвлення. Але крук майже вдвічі більший за грака, оперення заходить аж до середини дзьоба, а сам дзьоб має на кінці гачок. Вже у січні-лютому можна почути голосне «рокання» цих птахів, коли вони парами грають у польоті – в них уже починаються шлюбні ігри. Як інші воронові, крук розумний і кмітливий, здатен до дуже складної поведінки. Дорослі птахи багато чому вчать молодих, та й самі здатні до навчання протягом життя. У круків розвинена система спілкування, вони мають у своєму репертуарі багато звуків, схильні повторювати за іншими дії та звуки. При тісному спілкуванні з людиною здатні імітувати й людську мову, причому використовуючи слова за призначенням.
 • Сорока
  Невгамовна Сорока-Пліткарка – добре відомий з дитинства персонаж. Проте, як не дивно, багато хто навіть не звертає увагу на неї у житті. Хоча сорока надзвичайно яскрава, незважаючи на свою чорно-білу «одежинку». Адже її пір’я має так зване структурне забарвлення, завдяки якому при хорошому освітленні чорний колір виблискує синім, зеленим, фіолетовим. Пронизливе скрекотіння сороки можна почути і в місті, і поза його межами, там де є дерева, чагарники, відкриті ділянки – найчастіше на заростаючих луках або на узліссях.
 • Звичайна вівсянка
  Звичайна вівсянка – помітний та нарядний птах, з переважно жовтим забарвленням із ясно-коричневим кольором спинки та такими ж плямками на грудці. Самці більш яскраві, самиці дещо менш барвисті. Спів вівсянки можна почути з самого початку весни. Ще у зграйках птахи починають виконувати неповні пісеньки. Повна пісня має своєрідне звучання і складається із двох, інколи з трьох, строф. Перша з них – трелька, що звучить, неначе дзвіночок, а друга і третя – добре впізнаване вібруюче дзижчання.
  Гніздяться вівсянки на землі, викладаючи гнізда з сухої трави з добре вистеленим лотком, у місцях, які мало помітні. Яйця – світлі, з коричневими плямами, що нагадують малюнок мармуру.
 • Велика синиця
  Велика синиця – мабуть, один із найкраще відомих наших птахів. Від інших синиць її вирізняють, як видно з назви, більші розміри. А також характерне оливково-зелене забарвлення. Чорна плямка-краватка у самців значно ширша і виразніша, ніж у самиць. До речі, її назва не пов’язана з синім кольором – а є звуконаслідуванням, від співу цього птаха, який може передаватися як «сінь-сінь». А їх весняна пісня починає лунати ще у січні, наперекір морозу й вітрам.
 • Сіра чапля
  Сіра чапля – добре помітний коловодний птах. У польоті її вирізняє зігнута шия. Гніздяться чаплі на деревах або заломах очерету, частіше неподалік від води. Як правило, селяться вони не поодиноко, а справжніми поселеннями – колоніями. Колонія чапель – досить шумне місце, пташенята випрошують їжу у дорослих своєрідним чеканням-«чечіткою», а дорослі перегукуються хрипкими голосами. Неповторне враження справляє колонія чапель місячної ночі. Чаплі вночі активні, своїм специфічним важким польотом вони нагадують якихось древніх птеродактилів… Особливо якщо врахувати специфічні звуки, які вони видають.
 • Очеретяний лунь
  Над луками часто можна побачити хижих птахів, що літають на незначній висоті над ними, вишукуючи здобич – луні. Найбільш поширений з них – очеретяний лунь, якого можна зустріти майже біля будь-якої річки або озера. У лунів чітка відмінність між самцями та самцями. Самиця має коричневе забарвлення. Молоді птахи по кольорах подібні до неї. Дорослий самець має чорні кінці крил і коричневі плечі, але світле забарвлення інших частин крил та хвоста. Луні досить мовчазні, почути їх перекличку вдається нечасто. Голос у них ніжний та високий. В репертуарі – короткі скрики та неголосний клекіт.

Проєкт «Звуки природи. SlowRivers – практичний пакет» реалізує Асоціація «Єврорегіон Карпати – Україна» разом з Підкарпатською регіональною туристичною організацією в рамках Програми транскордонного співробітництва «Польща – Білорусь – Україна 2014 – 2020»