Пленарна дискусія «Міжрегіональна та транскордонна співпраця в Карпатському регіоні: досягнення та перспективи розвитку гірських територій»
Карпатський регіон має потенціал, щоб бути однією з центральних тем не лише в Україні, а й у Європі. Для цього потрібні фінансові ресурси у вигляді окремого рядка у державному бюджеті та сильне лоббі. Про це йшлося під час пленарної дискусії «Міжрегіональна та транскордонна співпраця в Карпатському регіоні: досягнення та перспективи розвитку гірських територій» на Форум місцевого розвитку.
«На рівні держави підготовлена стратегія розвитку територій України: Приазов’я, Полісся, Карпат – тут йдеться не окремо про Львівську чи Закарпатську область, а комплексно про українські Карпати. І ми пішли далі, бо Стратегія – це добре, але потрібні реальні дії. Міністерство докладає зусиль, щоб стратегічні декларації були підкріплені конкретними фінансовими можливостями», – розповів Василь Лозинський, перший заступник Міністра розвитку громад та територій України.
«Просуваючи ідею розвитку прикордонних регіонів, сусідня Польща створила у Брюсселі Дім Східної Польщі, який займався промоцією цієї ідеї на найвищому рівні. Моя пропозиція, щоб ми спільно з Мінрегіон, карпатськими громадами, державними владними органами створили Карпатський Дім у Брюсселі, можливо на базі Посольства України, який би лобіював інтереси українських Карпат на найвищому європейському рівні», – запропонувала виконавча директорка Асоціації «Єврорегіон Карпати – Україна» Галина Литвин.
Учасники дискусії підтримали ідею створення Карпатського дому та запропонували створити ще й Карпатську парламентську Асамблею всередині країни.
«Карпатська парламентська асамблея може стати додатковим інструментом, за допомогою якого лобіювати інтереси Карпат, зокрема і в ЄС, стане значно легше. І ця асамблея була би продовженням запропонованої ініціативи про створення Карпатського офісу”, – наголосив народний депутат України Михайло Лаба.
Учасники також обговорили ті інструменти, якими можуть користуватися громади для посилення міжрегіонального та транскордонного партнерства.
«Децентралізація дала чимало можливостей, але потрібно диверсифікувати надходження у місцеві бюджети. Зокрема, залучаючи фінансові можливості проєктів транскордонної співпраці. Важливо фіналізувати закон про транскордонне співробітництво, який чітко дасть розуміння, як нам взаємодіяти з нашими партнерами, зокрема і по той бік кордону, а, наприклад, Закарпаття має їх чимало і активно розвиває цей напрям взаємодії, – зазначив Олексій Петров, голова Закарпатської обласної ради.
Звернули увагу учасники і на інфраструктурні проблеми, адже без належної інфраструктури неможливий розвиток регіону.
«Дуже важлива проблема інфраструктури високогірних громад. Базова – це дороги. Карпатські громади покладаються на туризм, а як його розвивати, якщо туди неможливо доїхати? Держава повинна зосередитися на вирівнюванні можливостей – фінансовій підтримці карпатського регіону в частині дорожньої інфраструктури, а також шкіл, лікарень. Тоді в громадах залишатимуться кошти на співфінансування розвиткових програм, – зауважив народний депутат України Микола Княжицький.
«Ідеї, ресурси та людський капітал – це основа. Такі форуми – це нагода пропонувати реальні рішення, які потягнуть за собою розвиток усіх територій. Треба об’єднуватися, створювати лобістські точки, стукати з власними пропозиціями до Євросоюзу і тоді спільно зможемо отримати фінансування”, – зауважив народний депутат України Олег Синютка.
Усі пропозиції та зауваги беремо в роботу, щоб продовжити працювати #спільно_для_розвитку_карпат