Мережі співпраці самоврядних органів як чинник підвищення ефективності регіонального розвитку (блог Галини Литвин)
Галина Литвин, виконавча директорка Асоціації “Єврорегіон Карпати – Україна”
Упродовж п‘яти крайніх днів мала можливість двічі презентувати діяльність Асоціації “Єврорегіон Карпати – Україна” у вищих навчальних закладах Львова. У п‘ятницю – під час конференції “Проблеми розвитку публічного управління в Україні”, організованої Львівським регіональним інститутом державного управління НАДУ, а сьогодні – під час круглого столу “Тенденції розвитку органів місцевого самоврядування в Україні”, організованого кафедрою економіки та менеджменту факультету УФБ Львівського національного університету імені Івана Франка.
В обох випадках намагалася презентувати діяльність нашого об‘єднання як успішного кейсу мережування співпраці в Карпатах.
Нижче, базуючись на досвіді Асоціації оранів місцевого самоврядування “Єврорегіон Карпати – Україна”, об’єднання понад 70 самоврядних органів з чотирьох українських карпатських областей, спробую відповісти на запитання, як будувати успішні мережі співпраці?
Власне наша організація, створена понад 10 років тому з метою об’єднати зусилля зацікавлених місцевих і регіональних самоврядних органів навколо одного ключового завдання: зробити Карпати в центрі регіональної, національної та європейської політики – є однією з таких інституціоналізованих мереж. Ми намагаємося реалізовувати вказане завдання:
- здійснюючи ефективну транскордонну та міжрегіональну співпрацю;
- реалізовуючи ключові програми/проекти місцевого та регіонального розвитку на території присутності;
- популяризуючи потенціал регіону;
- і ключове – створюючи і адмініструючи мережі співпраці.
Кілька кейсів – від простіших до складніших – створення і адміністрування мереж спіпвраці спробую представити нижче.
Одним із дієвих способів формування мереж співпраці є створення постійних комунікаційних платформ. Для нас такою платформою є Форум місцевого розвитку – подія, яка цього року вже вчетверте збере представників регіональних та місцевих органів самоврядування, українських та зарубіжних експертів, представників регіональних органів влади, міжнародних організацій та дипломатичного корпусу, неурядових організацій та аналітичних центрів, парламентів та урядів, представників ЄС, програм міжнародної технічної допомоги, що працюють в Україні, та бізнесу .
Для нас – організаторів заходу, а це Львівська обласна рада, Асоціація “Єврорегіон Карпати – Україна” та обласна Асоціація місцевих рад “Ради Львівщини” – це унікальна міжнародна платформа обміну досвідом з питань регіонального та місцевого розвитку, єдиний на теренах західної України дискусійний майданчик щодо перспектив координації зусиль місцевих і національних органів влади, бізнесу і неурядових організацій для забезпечення сталого розвитку та розумного зростання територій Карпатського регіону.
Які ж результати діяльності такого “подієвого” мережевого інструменту співпраці;
- представлені під час кількаденного заходу ідеї безпосередньо потрапляють до вух ключових децидентів. Один приклад: у 2017 році ми презентували перед очільниками Верховної Ради України, Міністерства регіонального розвитку, житлово-комунального господарства та будівництва України й 4 обласних рад карпатських регіонів ідею створення окремої програми підтримки ініціатив місцевих карпатських громад, а рівно за рік вже презентували результати першого проведеного конкурсу та 32 проекти-переможці, що фінансувалися з регіональних бюджетів, як рівно ж і анонсували рішення Уряду про підтримку вказаної ініціативи з державного бюджетучерез програму секторальної підтримки регіонального розвитку.
- захід стає нагодою для формалізації багатосекторної співпраці. І знову конкретний приклад: у червні 2018 року під час Форуму підписано меморадум про співпрацю між ФК “Шахтар” та Львівською обласною радою, а вже у вересні на збудованих коштом обласного бюджету футбольних майданчиках у Червонограді та Добротворі тренери, що пройшли підготовку в ФК “Шахтар”, на постійній основі у рамках 2-річної програми розпочали тренувати місцевих дітей.
Наступний вид мереж, з якими працюємо в Асоціації “Єврорегіон Карпати – Україна” – це партнерські мережі, покликані спільно реалізовувати проекти транскордонної та міжрегіональної співпраці. Відразу зазначу, що станом на сьогодні ми в Асоціації не реалізуємо жодного проекту без партнерства. Чому? Тому що переконані, що створення спільних продуктів з доданою вартістю неможливе без активної участі ключових організацій з різних сфер. На сьогодні ми реалізуємо загалом 8 партнерських проектів за участю загалом 35 партнерів, серед яких національні і регіональні органи влади, органи місцевого самоврядування усіх рівнів, неурядові організації, наукові установи, національні парки, агенції регіонального розвитку, комунальні заклади, релігійні установи.
Наведу як приклад два проекти за нашою участю, успішне досягнення результатів яких є неможливим без ефективної співпраці усіх ключових партнерів.
Проект “Карпатська мережа регіонального розвитку” реалізується консорціумом у складі Асоціації “Єврорегіон Карпати – Україна”, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської і Чернівецької ОДА у рамках Програми підтримки секторальної політики — Підтримка регіональної політики України та має на меті підвищення ефективності регіонального економічного розвитку в Карпатах завдяки використанню інструментів міжрегіональної співпраці.
Серед ключових заходів проекту: розробка Стратегії розвитку Українських Карпат та плану її реалізації; будівництво Карпатського центру регіонального розвитку в с. Волосянка Сколівського району Львівської області; закупівля мобільних павільйонів для проведення виїзних конференційних заходів та обладнання для поглиблення взаємодії між карпатськими регіонами; створення Карпатської агенції регіонального розвитку; підтримка діяльності місцевих агенцій розвитку; підготовка системних пропозицій нормативно-правових актів, що регулюють регіональний розвиток гірського регіону; реалізація 40 пілотних проектів розвитку гірських територій у громадах; проведення тренінгів, навчальних візитів та стажувань.
Транскордонний українсько-польський проект “Світ карпатських розет – заходи зі збереження унікальності культури Карпат” у рамках Програми транскордонного співробітництва Польща – Білорусь – Україна 2014-2020 Європейського інструменту сусідства має ще ширше партнерство. 11 установ з чотирьох регіонів України та Польщі спільно працюватимуть над реалізацією таких заходів: створення польсько-українського Карпатського центру культурної спадщини – “РОЗЕТИ”, що складатиметься з 4 структур: у Косові, Уричі, Колочаві та Бистрому, 23 культурні події, 14 тренінгів, 8 видів публікацій.
Що спільного у двох зазначених проектах? Обидва вони передбачають створення абсолютно нових системних підходів: до вирішення проблем регіонального розвитку у першому випадку і збереження історико-культурної спадщини – у другому – у регіоні Карпат, а також апробацію цих підходів. І власне залучення такого широкого кола учасників створює можливості для тестування і пілотування обраних ініціаторами проектів рішень.
Наостанок хотіла б зупинитися на комлексних програмних мережевих інструментах співпраці. Таких програм в арсеналі Асоціації “Єврорегіон Карпати – Україна” є дві: одна з них зосереджена виключно на міжрегіональній співпраці, друга ж – на підвищенні ефективності регіонального та місцевого розвитку власне завдяки інструментам міжрегіональної співпраці.
Програма “Змінимо країну разом”, започаткована Львівською обласною радою, Луганською військово-цивільною обласною адміністрацією, вже другий рік поспіль втілюється нашою організацією у формі конкурсів освітніх, культурних, медійних обмінів між Львівщиною та Луганщиною. 40 профінансованих у 2018 році з обласного бюджету Львівщини проектів обмінів – це понад 80 залучених у співпрацю інституцій, це інноваційні ідеї, і головне – це перший крок для налагодження системного партнерства, спрямованого на подолання стереотипів, котре вже не потребуватиме бюджетної підтримки.
Програма підтримки ініціатив місцевих карпатських громад започаткована Асоціацією у 2018 році і реалізується за фінансової підтримки Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської, Чернівецької обласних рад, а також бізнес-партнерів програми. В рамках програми проводиться Конкурс ініціатив місцевих карпатських громад, метою якого є створення та апробація системного механізму підтримки місцевих ініціатив, спрямованих на вирішення проблем розвитку гірських територій. У 2018 році реалізовано 32 проекти загальним бюджетом близько 9 млн гривень. Ці проекти – це фактично близько 40 точок на мапі Українських Карпат, що відзначають успішно реалізовані ініціативи, це більш, ніж 60 інституцій, що внаслідок реалізації проектів стають достатньо конкурентоспроможними на ринку залучення позабюджетних коштів до реалізації проектів місцевого розвитку.
Беручи до уваги усі описані вище форми взаємодії, важливо зазначити що при формуванні мереж співпраці слід брати до уваги такі фактори:
об’єднуватися в мережі варто учасникам, котрі в першу чергу поділяють спільні цінності, а не групуються навколо спільних інтересів (що є вторинним);
потрібний ефективний “аніматор” мережі, який здатний справитися з різними “швидкостями” її учасників задля досягнення спільного результату для всіх;
Косівської районної ради, яка починаючи з 2016 року є не лише активним членом нашої Асоціації, але і аніматором місцевих мереж співпраці, що мають на меті промоцію культурного потенціалу цієї гуцульської перлини.
важливо ділитися кращими практиками; формалізована чи ні школа успішних кейсів – це те, що надихає учасників мережі на досягненння поставлених результатів. Для нас тут показовим є прикладПідсумовуючи, доцільно відповісти на запитання, що є запорукою успіху мереж співпраці. По-перше, це готовність усіх її учасників співпрацювати, ставити завдання та спрямовувати ресурси на їх вирішення. По-друге, це ефективна зовнішня комунікація та дієві інструменти комунікації всередині мережі. По-третє, це “близькість” до учасників і партнерів мережі, зосередженість на осмисленні їх потреб та пошуку шляхів їх задоволення. Лише сукупність вказаних факторів може стати формулою успіху мереж співпраці. Ми в Асоціації “Єврорегіон Карпати – Україна” свою формулу успіху через об’єднання знайшли і продовжуємо вдосконалювати і наповнювати новою якістю, про що читайте у наших новинах вже незабаром.