Малими кроками до збереження спадщини Карпат (блог Галини Литвин)
Галина ЛИТВИН, виконавча директорка Асоціації “Єврорегіон Карпати – Україна”
18 квітня у світі відзначається Міжнародний день пам’яток і визначних місць. Безперечно, для території Карпат питання збереження пам’яток, як і культурної та природної спадщини загалом, є надзвичайно актуальним та потребує системних підходів до їх вирішення. Відрадно, що фінансові інструменти ЄС, які фінансують транскордонну співпрацю в регіоні, приділяють значну увагу підтримці проектів у сфері збереження культурної і природної спадщини. Власне вчора під час засідання Спільного Моніторингового Комітету Програми транскордонного співробітництва Польща – Білорусь – Україна 2014-2020 затверджено перелік проектів-переможців другого конкурсного набору програми на підтримку малих проектів бюджетом до 60 000 Євро.
Загалом у рамках конкурсу, що тривав із серпня по жовтень 2018 року, подано 250 заявок із 16 регіонів Польщі, України, Білорусі, які знаходяться на території Програми.
Аналізуючи роботу Асоціації “Єврорегіон Карпати – Україна” у частині підготовки проектів на конкурс, хочеться відзначити, що із 13 проектів, поданих нашою організацією, 9 (а це 70 %) увійшли до переліку проектів переможців, які отримають гранти на реалізацію ініціатив у сфері збереження та популяризації історико-культурної і природної спадщини. Загальний бюджет проектів, що реалізовуватимуться Асоціацією, складає 597,317 тис. євро, з яких грант ЄС – 537,585 тис. євро (майже 13 % від загального розміру гранту, наданого у конкурсі). Загалом із затверджених до фінансування 74 проектів ми реалізовуватимемо 12% . Зазначені проекти втілюватимемо в межах карпатських областей (Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської), зокрема на території таких органів місцевого самоврядування, що є нашими членами: Виноградівський, Рахівський райони, Колочавська сільська рада Закарпатської області, Верховинський і Косівський райони Івано-Франківської області, Сколівський, Старосамбірський райони, місто Трускавець Львівської області.
Коротко про проекти, які спільно з партнерами з української та польської частини Карпат реалізовуватимуться упродовж 2019-2020 років.
Проект “Карпатський шлях дерев’яної архітектури – спільні дії для збереження та промоції історико-культурної спадщини українсько-польського прикордоння” реалізовуватиметься нашою організацією у співпраці з Підкарпатською регіональною туристичною організацією. Метою проекту є створення та промоція нового туристичного продукту – Карпатського шляху дерев’яної архітектури. Упродовж реалізації проекту буде здійснено інвентаризацію об’єктів дерев’яної архітектури, на підставі якої буде створено транскордонний туристичний маршрут. Також працюватимемо із громадами, на території яких розміщені церкви, що входять до переліку спадщини ЮНЕСКО, а таких у Львівщині, Закарпатті та Івано-Франківщині 8, та проведемо широку інформаційну кампанію з метою заохотити відвідувати об’єкти на маршруті. Загальний бюджет проекту складає 66 525 Євро.
Дзеркально в аналогічному партнерстві Підкарпатської регіональної туристичної організації з Асоціацією “Єврорегіон Карпати – Україна” реалізовуватимемо проект “Транскордонний шлях дерев’яної архітектури – можливість для збереження унікальної спадщини українсько-польського прикордоння” із загальним бюджетом 65 961 Євро. Проектом планується створення інформаційного веб-сайту з описом понаж 160 об’єктів на маршруті, запуск 12 віртуальних турів церквами ЮНЕСКО з території Львівщини, Івано-Франківщини, Закарпаття та Підкарпатського воєводства, проведення 6 концертів у вибраних об’єктах маршруту з метою їх популяризації та потужна промоційна кампанія туристичного шляху у мережі.
Продовжуючи наш напрямок роботи в природоохоронних територіях разом із НПП “Сколівські Бескиди” та нашим давнім надійним партнером Асоціацією для розвитку і промоції Підкарпаття “Про Карпатія” Асоціація “Єврорегіон Карпати – Україна” впроваджуватиме проект “Розвиток сталого туризму в природоохоронних територіях Карпат” загальною вартістю 66 660 Євро. Проектом, зокрема, передбачено облаштування рекреаційної інфраструктури в НПП “Сколівські Бескиди”, створення транскордонної концепції розвитку туризму у національних парках, підвищення професійного рівня працівників національних парків українських та польських карпатських регіонів.
Плануємо також у співпраці з ГО Об’єднання пасічників “Карпатська екопасіка”, Колочавською сільською радою та Асоціацією для розвитку і промоції Підкарпаття “Про Карпатія” популяризувати традиції бджільнитва у карпатах у рамках проекту “Карпатська бджола – спільні заходи із збереження унікальної природної спадщини в українсько-польському прикордонні”. Проект має на меті збереження популяції аборигенної Карпатської породи бджіл та промоцію традицій бджільництва в Карпатах щляхом проведення науково-моніторингових експедицій високогірними пасіками Карпатського регіону, облаштування двох відкритих виставкових просторів “Карпатська пасіка в історичному розрізі – від дуплянки до розумного вулика” у Косові та Колочаві, проведення транскордонного фестивалю меду у Закарпатській області, розробку концепцій трьох туристичних маршрутів. Загальний бюджет проекту: 66 665 Євро.
Серед тематики проектів не могли ми оминути унікальну спадщину виноробства у Закарпатті, котрій присвятили проект “Карпатська академія спадщини виноробства”, що втілюватимемо разом із Виноградівською районною радою та Асоціацією “ПроКарпатія”. Упродовж 12 місяців реалізації проекту проведемо дослідження традиційних карпатських сортів винограду і вин і підготуємо за його підсумками 3-мовну публікацію “Карпатська винна карта”; створимо транскордонний винний маршрут; проведемо міжнародний фестиваль вина у Закарпатській області, а також організуємо “Карпатську академію виноробства” за результатами якої буде доступний онлайн-курс. Загальний бюджет проекту складає 66 660 Євро.
Спільна українсько-польська спадщина стала предметом проекту “Нафтова спадщина діяльності Ігнатія Лукасевича”, котрий реалізуватимемо спільно із регіональним самоврядним органом Підкарпатського воєводства. Проект вартістю 66 665,5 Євро передбачає 2 конференції, семінари, навчальні візити; інвентаризацію об’єктів нафтової спадщини Львівщини і Підкарпаття; створення 3-мовного мультимедійного путівника; а також розробку та апробацію квесту визначними місцями нафтової спадщини. Тішимося, що Бориславська міська рада також стала переможцем конкурсу у рамках програми та працюватиме над промоцією міста як історичного центру нафтовидобування в регіоні.
Сучасні тренди здорового способу життя примусили нас задуматися над розробкою проекту, що дозволив би бігунам не лише покращувати свій фізичний стан, але одночасно і досліджувати край. У такий спосіб народився проект “Пізнаємо культурну спадщину українсько-польського прикордоння через біг”, що реалізовуватимемо спільно із Перемишльським клубом бігу. Проект загальною вартістю 66 640 Євро передбачає створення передумов для використання сучасних тенденцій здорового способу життя, в тому числі активних видів спорту, у політиці місцевих громад щодо промоції культурної спадщини українсько-польського прикордоння. У рамках проекту у парку Трускавця постане частина бігової доріжки. Також готуйтеся до транскордонних забігів і фотоконкурсу.
Намагаємося використовувати кращі практики і продовжувати напрацювання проектів, що реалізуються в інших частинах Карпат. Саме у такий спосіб, із попереднього польсько-словацького досвіду народився проект “Шлях волоської культури на українсько-польському прикордонні”, котрий реалізовуватимемо під лідерством Асоціації “ПроКарпатія”. Проектом вартістю 66 650 Євро передбачено проведення інвентаризації об’єктів, пов’язаних з культурою вівчарства (архітектурні об’єкти, звичаї, кухня, мистецтво) і їх знакування; промоційні заходи – 2 виходи на полонину, фестиваль сиру; майстер-клас, видання книги вівчарських традицій, а також встановлення стилізованих дерев’яних символів вівчарства у Колочаві, Рахові та Верховині.
Беручи до уваги той факт, що восени 2019 року планується наступний конкурсний набір малих проектів Програми транскордонного співробітнитцва Польща – Білорусь – Україна 2014-2020 у пріоритеті “Спадщина”, вважаємо за доцільне поділитися чотирма порадами, як бути успішними у конкурсі:
- першим чинником успіху є реальна проблема, а не кон’юнктурна ідея, навколо якої створюється проект. Відверто, для регіону Українських Карпат навіть цілого бюджету програми не вистачило б для вирішення проблем збереження та промоції історико-культурної і природної спадщини. Тому важливо обирати проблеми, які, з одного боку, не лише актуальні для певної конкретної території, але можуть стати пілотами і для сусідів, а з другого боку – вирішення таких проблем дозволить досягти показників програми, що є ключовим чинником при оцінці проектів;
- по-друге, оскільки ми говоримо про проекти співпраці, без надійного партнера не обійтися. Важливо творити спільні проекти з інституціями, з котрими Ви вже маєте позитивний попередній досвід як у підготовці, так і реалізації проектів. Але, що важливіше, з котрими Вас поєднують не лише спільні інтереси, як отримати європейський грант, а передусім спільні цінності та схожа організаційна культура. Лище за таких умов Ви легко разом допливете до успішної реалізації планованих ініціатив та заходів;
- третє. Знання правил і процедур. Прочитати лише оголошення про конкурс і ознайомитися із аплікаційною формою абсолютно недостатньо. Обов’язково необхідно детально вивчити програмні документи, і головне – індикатори, досягнення яких заплановано у рамках конкурсу. Лише після аналізу відповідності Вашої ідеї побажанням грантодавця починайте непросту процедуру підготовки спільної заявки;
- і наостанок – ретельне виконання поставленого Програмою “домашнього завдання”. Пам’ятайте, ніхто не знатиме про Вашу територію, проблеми, якщо Ви їх не опишете – адже експерти оцінюють проекти у Варшаві, а не, скажімо, в Турці чи Коломиї. Ніхто не розумітиме, яку додану вартість має Ваш проект для транскордонної співпраці та реалізації регіональних стратегій розвитку, якщо Ви цього детально не презентуєте, посилаючись на цифри і факти. Ніхто не оцінить Ваших старань у складанні бюджету, якщо чітко не бачитиме, як “житиме” проект після завершення грантового фінансування. А для цього потрібна команда фахівців і однодумців готових працювати, дискутувати, йти на компроміси, “різати” бюджети – але таки створити ідеальну очима донора проектну пропозицію (тішуся, що така команда в Єврорегіоні та нашому оточенні не лише є, але і постійно удосконалюється та розширюється).
Сподіваємося, що цей блог буде натхненням для Вас у плануванні ініціатив зі збереження та промоцїі історико-культунної і природної спадщини і допоможе дійти до фінішу наступного конкурсного набору. Бажаємо успіхів і запрошуємо знайомитися із новинами проектів на нашому сайті