Хто такі волохи та як опинились в українських Карпатах?

Культурна спадщина Карпат – одна з найцінніших та найцікавіших надбань. Ми дуже хочемо, аби про ці надбання дізнавалося якомога більше людей. Сьогодні розповімо про волохів, ремесла, традиції та ритуали, що притаманні для волоської культури.

Хто ж такі волохи та як опинилися в українських Карпатах?

Це – унікальна етнічна група, що з 13 століття проживає на Закарпатті. Цікаво, що історія походження цієї етнічної групи досі достеменно невідома. Дослідники часто пов’язують назву етнічної групи з історичним регіоном між Дунаєм та румунською частиною Карпат – Валахією або Волощиною. Ці території були частиною Придунайського князівства Мунтенія, а згодом об’єднались із Молдавським князівством.

Після Великого переселення народів, зокрема переходу слов’ян через Дунай, волохи перейшли до напівкочового способу життя – почали займатись скотарством та щовесни відправлялися зі стадами на далекі пасовиська. Існують версії, що у Середньовіччі волохи рухались з Балкан на північ та, зрештою, перейшли Дунай. Потім частина з них дістались до Моравії — історичної області на південному сході сучасної Чехії, інші оселились в Трансильванії, звідки в XIII ст. дійшли до Галичини, а потім і до Мараморощини — історичної області у Карпатах, яку сьогодні називаємо Закарпаттям.

Що ж, з волохами познайомились, а зовсім скоро розповімо Вам про їхні обряди та ритуали, а також про невід’ємну частину волоської культури – традицію вівчарства.

Тішимось, що Асоціація «Єврорегіон Карпати – Україна» спільно з Асоціацією промоції і розвитку Підкарпаття “Pro Carpathia” має можливість досліджувати, популяризувати та відкривати світу особливу культуру вівчарства завдяки проєкту «Шлях волоської культури у польсько-українському прикордонні» в рамках Програми транскордонного співробітництва Польща – Білорусь – Україна 2014-2020.