Карпатський мед стане офіційним брендом
Карпатський мед стане офіційним брендом
Міністерство розвитку економіки України у 2021 році планує зареєструвати 10 географічних зазначень, серед яких і «Карпатський мед». Знак географічного зазначення свідчить про високу якість, довгу традицію виробництва і особливий зв’язок з територією, де виготовляють продукт. Після реєстрації, бренд «Карпатський мед» зможуть використовувати тільки пасічники, які збирають цей продукт у гірській місцевості Закарпатської, Чернівецької, Львівської та Івано-Франківської областей.
У чому ж полягає унікальність справжнього карпатського меду?
🔸 Карпатський мед – природній продукт, що має оздоровчий та лікувальний ефект, додає сил, підвищує імунітет, сприяє омолодженню організму. Це один із продуктів українського експорту, який успішно конкурує на світовому ринку.
🔸 Найкориснішим вважається мед, зібраний в одному регіоні, а мед зібраний у горах цінується більше, ніж рівнинний. Це можна пояснити тим, що у високогір’ї мед важче добувати, а вміст вітамінів при цьому значно вищий, ніж в інших сортах.
🔸 Справжній карпатський мед збирає лише карпатська бджола – «карпатка». Вона відрізняється високою продуктивністю, адже їй доводиться облітати великі території. Одна сім’я карпатської бджоли за один сезон може принести 50 кілограмів меду.
Асоціація «Єврорегіон Карпати – Україна» активно працює над промоцією традицій бджільництва та створенням цілісних підходів до збереження місцевої аборигенної карпатської бджоли. Зокрема, ключовими заходами проєкту «Карпатська бджола – спільні заходи із збереження унікальної природної спадщини в українсько-польському прикордонні» є 2 науково-моніторингові експедиції до високогірних пасік Карпатського регіону, створення 2-х відкритих постійно діючих виставок, присвячених історії бджільництва в Карпатах, Карпатський фестиваль меду в с. Колочава, розробка туристичних маршрутів «Карпатські медові стежки» та ще багато цікавого.
Тішимось, що визнання карпатського меду, як бренду – це ще одна можливість популяризувати унікальні традиції бджільництва гірських територій та з гордістю заявити на весь світ про наш якісний Карпатський продукт.