Форум міжрегіональної співпраці “Europe, let’s cooperate”
Форум міжрегіональної співпраці «Europe, let’s cooperate”, організований Interreg Europe, зібрав в Брюсселі представників Європейської Комісії, органів управління, міністерств, регіональних і місцевих влад, науки, неурядового сектору та аналітичних центрів без перебільшення з усієї Європи. Пребуває там і виконавча директорка Асоціації ЄВРОРЕГІОН “КАРПАТИ – УКРАЇНА”Галина Литвин.
За підсумками першого дня Форуму, Halyna Lytvyn поділилась із нами кількома основними акцентами, на які потрібно максимально звернути увагу.
Перше, тепер просто співпрацювати в рамках будь-якого проекту – це замало. Партнери змушені шукати інноваційні рішення, які творитимуть додану вартість. Лише такі проекти є і будуть в подальшому успішними.
Друге, усіх турбує і насторожує візія Єврокомісії зменшити фінансування на територіальну співпрацю після 2020 року. Що це означає для нас, українців, представників ЄВРОРЕГІОН “КАРПАТИ – УКРАЇНА” зокрема? На думку нашої виконавчої директорки, це значить, що боротьба (чи навіть війна) за розподіл меншого за об‘ємом кошика буде дуже жорсткою і відберуть ресурси насамперед у тих, котрі їх неефективно використовують (а в фінансовій перспективі 2014-2020, на жаль, у нас вже починають з‘являтися свої “проекти-ДФСи”, які готові просто віддавати грантові кошти назад, аби нічого не робити). З іншого боку, проекти у програмах транскордонної співпраці за участі України на даний час безнадійно відстають в інноваційності від європейських, а значить в боротьбі за кошти post-2020 у нас буде менше аргументів “за”, ніж у наших європейських колег.
По-третє. Пріоритети. Звичайно, ремонт доріг, придбання обладнання для лікарень, будівництво очисних споруд – це мегаважливо. Але Єврокомісія має бачення зосереджуватися на інноваційних розвиткових проектах для підтримки підприємництва, низьковуглецевої економіки та ефективного (!!!) використання природних ресурсів. І ми уже мусимо адаптовуватися саме до таких пріоритетів. Тому Асоціація уже починає лобіювати включення таких пріоритетів у наступний набір Програми підтримки ініціатив місцевих карпатських громад.
І на останній висновок – чевертий. Знаннями і кращими практиками потрібно ділитися. Так це працює чи в ненайбільшій програмі територіальної співпраці ЄС – INTERREG Europe – https://www.interregeurope.eu/policylearning/. Вважаємо, що уже настав час і в ЄВРОРЕГІОН “КАРПАТИ – УКРАЇНА” творити схожі рішення для черпання натхнення і комунікації карпатських громад.