Фінансові можливості для громад, щоб протидіяти пандемії Covid-19 (блог Галини Литвин)

Вірус продовжує наступ і тому ми мусимо переформатовувати не лише підходи до діяльності, але і механізми підтримки, оперативно реагуючи на актуальні потреби і запити місцевих громад. При цьому не лише залучаємо доступні зовнішні ресурси, а й працюємо над власними системними рішеннями у сфері регіонального розвитку, зокрема у Карпатах, аби з найменшими наслідками подолати виклики, спричинені Covid-19.

Слід зазначити, що серед регіональних Асоціацій органів місцевого самоврядування Асоціація «Єврорегіон Карпати – Україна», що об’єднує громади Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської та Чернівецької областей, є чи не єдиною, яка за рахунок коштів обласних, державного бюджетів та бізнес-партнерів регулярно проводить конкурси, зокрема такі, що покликані підтримувати ініціативи місцевих карпатських громад. Цьогоріч і нами було ініційовано введення нового пріоритету, який дав би можливість фінансово підтримати ініціативи, пов’язані із подоланням наслідків Covid-19.

Kovid-19

До 22 червня збираємо ідеї проєктів вартістю до 250 тисяч гривень, що мають на меті подолання наслідків епідемії в карпатському регіоні шляхом придбання медичного обладнання та засобів індивідуального захисту у комунальних закладах сфери охорони здоров’я, стимулювання економічного зростання, підтримки підприємництва та локальних виробників, підтримки найбільш вразливих верств населення гірських територій та забезпечення економічної стабільності в туристичному секторі.

Безперечно, у відповідь на пандемію Covid-19 та викликані нею потенційні економічні та соціальні наслідки об’єднала зусилля вся світова спільнота. Для України значущою є допомога ЄС та Уряду США, яка дозволить підсилити державну політику, спрямовану на подолання наслідків пандемії. Для прикладу, Європейським Союзом передбачено виділення Україні 190 млн євро на подолання наслідків Covid-19 у таких напрямках: (1) допомога вразливим групам населення; (2) підтримка онлайн освіти; (3) боротьба з дезінформацією; (4) онлайн інструменти підтримки культурного різноманіття та креативності. Уряд США зголосився виділити Україні 15,5 млн доларів для приборкання пандемії, зокрема в частині закупівлі медичного обладнання та матеріалів.

Не залишились осторонь і програми, що фінансуються міжнародними донорами та працюють на території України. Показовою є підтримка лікарень у рамках Програми транскордонного співробітництва Польща – Білорусь – Україна 2014-2020. Програма традиційно фінансує транскордонні проєкти, зокрема у рамках тематичної цілі «Безпека» 12 проєктів за участі 30 організацій-партнерів втілюють заходи, пов’язані із підвищенням якості медичних послуг в українсько-польському то польсько-білоруському прикордонні на загальну суму майже 24 млн євро. Програмою прийнято рішення про виділення додаткових коштів задля підвищення ефективності роботи медичного персоналу у контексті роботи у час пандемії, придбання нового обладнання, проведення тестів. Підтримка не оминула і Львівщину:

  • Львівська обласна дитяча клінічна лікарня ОХМАТДИТ отримає додатково понад 1,8 млн грн для придбання медичного обладнання для відділення інтенсивної терапії та приймального відділення, а також дезинфекторів та засобів індивідуального захисту;
  • Сокальська центральна районна лікарня отримає понад 1,1 млн грн для придбання 5 моніторів пацієнта та 2 пульсоксиметрів;
  • Старосамбірська центральна районна лікарня додатково отримає 1,7 млн грн для придбання апарату ШВЛ, монітора пацієнта, генератора кисню та іншого медичного обладнання.

Аналогічно діють і уряди сусідніх з Україною держав. Для прикладу, Міністерство закордонних справ Республіки Польща та Фонд міжнародної солідарності прийняли рішення про спрямування частини коштів програми «Польська допомога» на боротьбу з насідками пандемії в Україні. У Львівській області допомогу отримають чотири лікарні:

  • три медичні аспіратори на потреби КНП ЛОР «Львівський регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр», загальною вартістю близько 130 тис. гривень;
  • 2000 захисних костюмів та понад 2200 респіраторів FFP-2 на загальну суму близько 500 тис. грн для медиків КНП Львівської обласної ради «Львівський обласний госпіталь ветеранів війн та репресованих ім. Ю. Липи»;
  • Рудківська лікарня отримає 300 багаторазових захисних костюмів, 500 респіраторів FFP-3, 5 безконтактних термометрів, 3 пульсоксиметри, а також мультипараметровий монітор пацієнта швейцарського виробництва (загальна вартість придбаних товарів – близько 200 тис. грн);
  • до Сокальської лікарні буде доставлено 200 респіраторів FFP-3, по 200 пар захисних рукавичок і бахілів, 10 пульсоксиметрів, мультипараметровий монітор пацієнта та 4 функціональних ліжка (загальною вартістю понад 160 тис. грн).

В середу, 27 травня, нарешті і Уряд України презентував Державну програму стимулювання економіки для подолання негативних наслідків, спричинених Covid-19, але поки що без публікації повного тексту. З нетерпінням, системно роблячи власні кроки в підтримці ініціатив, спрямованих на подолання наслідків епідемії, чекаємо на оприлюднення програми та її реалізацію, зокрема на території карпатських областей.