ЧИ ДАДУТЬ КАРПАТАМ ШАНС НА САМІТІ УКРАЇНА-ЄС? Що для цього зробили і робитимуть лобісти Карпатського Єврорегіону (блог Галини Литвин)
Завершення великих проектів і подій, таких як Форум місцевого розвитку – це час на підсумовування зробленого і на планування процесу просування ідей та пропозицій, які піднімалися на Форумі. А таких було чимало, враховуючи кількість учасників, рівень спікерів заходу та якість тематичних напрямків.
Єврорегіон як традиційний співорганізатор заходу ставить на порядок денний Форуму питання, що стосуються підвищення ефективності регіонального розвитку та транскордонної співпраці, передовсім у Карпатах. У ході ж дискусій з даних питань викристалізовуються ідеї та проекти, які за рік набувають практичного втілення. Тож з чим ідемо з карпатською єврорегіональною спільнотою після Форуму:
– передовсім з чітким алгоритмом просування ініціативи пілотного проекту підтримки Українських Карпат з боку Європейського Союзу у наступній фінансовій перспективі. Ця ініціатива було представлена і обговорена під час однієї з центральних дискусій Форуму за участі голови Верховної Ради України Андрія Парубія, п’ятого президента України Петра Порошенка, першого заступника Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслава Негоди та керівника нашої Асоціації, голови Львівської обласної ради Олександра Ганущина, тобто децидентів і практиків, котрі мають досвід просування великих політичних проектів усупереч європейській бюрократії.
Дана ідея полягає у лобіюванні процесу прийняття Європейською Комісією рішення про окремий бюджетний рядок для регіону Карпат як пілотного проекту на виконання Угоди про Асоціацію. Як цього досягти? Поставити Карпати в порядок денний усіх переговорів з ЄС на найвищому рівні. Перший шанс – вже 8 липня під час Саміту Україна – ЄС, що пройде в Києві. З нашого боку отримали підтримку Міністра Кабінету Міністрів України Олександра Саєнка з цього питання, скерували відповідне звернення до Президента України, котрий, на жаль, не прийняв запрошення на Форум. Те, чи керівництво держави дослухається до резолюції і прохань її учасників, стане тестом для нас в Карпатах і керівництвом до дії з подальшого просування наших ініціатив та проектів розвитку в Карпатах;
– Форум відзначився значною активністю безпекових дискусій.
Для регіону Карпат, що межує з чотирма країнами Європейського Союзу, де питання безпеки в новій перспективі після 2021 року займатиме центральне місце, дуже важливо демонструвати високу якість взаємодії безпекових служб в регіоні. Ми в Асоціації «Єврорегіон Карпати – Україна» стартували з проектом «Спільний захист людей та навколишнього середовища шляхом створення українсько-польської системи попередження та реагування на катастрофи в Карпатському Єврорегіоні», а на Форумі за участі заступника голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій Миколи Ільченка і керівників регіональних карпатських управлінь ДСНС визначилися з подальшими напрямками взаємодії: на черзі спільний для чотирьох карпатських областей проект підтримки гірського рятівництва в Карпатах та співпраця у сфері створення центрів безпеки в ОТГ;
– для нас дуже важливо залучати представників органів місецвого самоврядування до дискусій на тему місцевого розвитку та пошуку шляхів підвищення ефективності співпраці в Карпатах. Тому на цьому Форумі за участі самоврядників-практиків з 4 областей та представника Офісу реформ при Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Івана Лукері обговорили, яким чином нам посилити Програму підтримки ініціатив місцевих карпатських громад – єдиний в Україні фінансовий інструмент підтримки місцевих проектів, що фінансується 4 обласними бюджетами та коштом бізнесу та вже другий рік поспіль впроваджується нашою організацією. Власне на Форумі підписали 2 угоди на реалізацію проектів у 2019 році (проекту Вижницької та Косівської районних рад, що є продовженням минулорічної ініціативи промоції одягових традицій Гуцульщини і проекту Вижницької міської ради «Створення нового формату музею – запорука популяризації історико-культурної спадщини Вижниччини») та анонсували запуск наступного конкурсу вже цієї осені;
– і насамкінець, питання промоції та інформування про втілені ініціативи в Карпатах є ключовим для забезпечення системного підходу до просування ініціатив Асоціації «Єврорегіон Карпати – Україна» та винесення питання розвитку регіону на порядок денний загальноукраїнської та регіональної політики. Саме тому ми підтримуємо журналістів, котрі популяризують діяльність самоврядних органів у Карпатах, спрямовану на підвищення ефективності місцевого розвитку. Окрім вже традиційної дискусії щодо ролі медіа в регіональному розвитку та розбудові загальноукраїнської солідарності нагородили переможців нашого другого конкурсу журналістських робіт: Ніну Сукач з ТРК «Перший Західний» й Ірину Гаврилюк з Івано-Франківського новинного порталу «Репортер», а також оголосили третій конкурс, що тим разом має на меті популяризувати туристичний потенціал нашого регіону.
Поставлені питання та завдання – це великий виклик та шмат роботи на наступний рік. Якщо справимося тут в Карпатах і будемо почуті в Києві та Брюсселі – то під час ювілейного V Форуму місцевого розвитку матимемо і Стратегію розвитку Українських Карпат, і джерело фінансування її реалізації за кошти ЄС, а також чергові кейси успіхів на мапі Карпат. Тож, до роботи!