168 років тому запалили першу в світі гасову лампу

168 років тому, у цей день львівська аптека «Під золотою зіркою» освітилась першою у світі гасовою лампою. Як ж сталось так, що двоє винахідників намагались з нафти винайти горілку, а насправді перевернули історію? Ми Вам розповімо!

Молоді аптекарі-винахіднихи – Йоган Зег та Ігнацій Лукасевич – на той час працювали у аптеці Петра Міколаша «Під золотою зіркою». Завдання винайти горілку фармацевтам підготував господар аптеки, навіть не підозрюючи до чого призведе ця авантюра. Після тисяч експериментів із ропою Зег і Лукасевич розробили першу в світі методику дистиляції (перегонка, випаровування рідини з подальшим охолодженням і конденсацією пари) та очистки нафти.

Так, вони отримали рідину, яку називали «нова камфіна» – сьогодні відомий нам як гас. Отримавши патент на винахід, вчені вирішили не зупинятись на досягнутому та продовжувати досліди з нафтою. Тоді з’явилась ідея використовувати гас для опалення та освітлення. І хоч перші досліди закінчувались вибухами у лабораторії, все ж Лукасевичу та Зегу вдалось втілити свою ідею. Вони замовили у львівського бляхаря пробну лампу, в герметичний роз’єм якої налили нафти і помістили ґніт, а коли запалили – лампа почала давати світло. В цей момент народився перший праобраз штучного освітлення приміщень.

Багату нафтову спадщину залишили ці двоє винахідників як на території України, так і Польщі. Тож, якщо хочете дізнатись ще більше цікавинок, наприклад, про Йогана Зега, його життя та винаходи рекомендуємо відвідати Аптеку-музей Йогана Зега у Бориславі – результат успішної реалізації проєкту в межах Програми підтримки ініціатив місцевих карпатських громад. А із досягненнями Ігнація Лукасевича та його вкладом у розвиток нафтової промисловості знайомимось, реалізуючи проєкт «Нафтова спадщина діяльності Ігнатія Лукасевича» спільно з Підкарпатським воєводством в рамках Програми ТКС Польща-Білорусь-Україна.